![]() |
“Kær vin har mange etiketter”, kunne man sige.
Ros har der været nok af. “Hvis det var en bog, var den ‘unputdownable’”. “ |
Nu er vinen igen på lager i de to årgange: 2006 og 2007.
For at bestille en kasse med 12 flasker af 2006 send blot en svarmail til Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen. med teksten “ZANO 2006” i Emne/Subject. Prisen er 828,- kr. (69,- kr x 12). Fragt 125,- kr. overalt i landet.
For at bestille en kasse med 12 flasker af 2007 send blot en svarmail til Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen. med teksten “ZANO 2007” i Emne/Subject. Prisen er 900,- kr. (75,- kr x 12). Fragt 125,- kr. overalt i landet.
Årgang 2007 har jeg.... glemt at udnævne til SCOOP, men årgang 2006 er et SCOOP og I lan læse om den her: http://www.carlomerolli.dk/index.php?option=com_content&task=view&id=448&Itemid=9
Som mange af jer ved, og har haft glæde af, er der også en tiltalende ENGROS pris:
2006: 50,- kr. flasken ved køb af mindst 120 flasker.
2007: 55,- kr. flasken ved køb af mindst 120 flasker.
Minimumkøb, de 120 flasker, gerne blandet af de to årgange.
Prisen er for vine afhentet på vort lager i Holte.
RYD OP:
Kun 11 dage tilbage. Nogle af vinene er nu udsolgt. Der er blevet tilføjet:
(80) Il Rosato 2007 Toscana IgT Erik Banti 65,- NU: 25
(81) Margía Salento Rosso Igt, Santi Dimitri 95,- NU: 49,-
(82) M di Sorbaiano 2007 Toscana IgT 75,- (67,50 ved 12) NU: 49,-
(83) Morellino di Scansano DOC 2006 Erik Banti 69,- NU: 55,-#
(84) Morellino di Scansano DOC 2007 Erik Banti 69,- NU: 55,- #
Om (14) ROSÆ Lazio IgT 2008 Rosé 13,7 % 69,- NU: 25,-
som jeg havde betegnet som “Skrækkelig”, skrev en frygtløs vinven:
“I aften til en rest gazpacho har vi drukket et glas af den 'skrækkelige' vin. Det er måske ikke nogen markant vin, men signora'en og jeg var da enige om, at den bestemt ikke var skrækkelig. Vi kunne finde lidt æblecider i smagen, og der var også en anelse såkaldt florale elementer. Lidt frisk syre samtidig med at alkoholen var fint integreret (så kan jeg heller ikke finde på mere at sige!).
Den var hverken værre eller bedre end meget af det Côtes de Provence rosé, som vi Frankrigsfarende bæller i os fra karaffel om sommeren i det sydfranske. Den er 'hæderlig' og fornærmer ingen (men begejstrer nok heller ingen). Til 25 kr. bør du da bestemt kunne komme af med den
(men 69 kr. var klart i overkanten).
Jeg tror dog, at mange kvinder vil kunne lide den, så den ville bestemt gøre sig godt til en reception blandt sygeplejersker, pædagoger eller andre steder med mange kvinder (det vil jeg bestemt ikke citeres for at have sagt!).”
For at modtage den komplette opdaterede liste send en mal til Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen. med teksten “RYDOP” i Emne/Subject.
CAPPELLANO
Augusto Cappellano har lige sendt en mail med de vine, der er til rådighed til forudbestilling.
Barolo Gabutti Rupestris 2004 299,-
Barbera Gabutti 99 Magnum 295,-
Barbera D’Alba Gabutti 2005 115,-
Bestilling nu. Faktura sendes med besked om leverings- og betalingstidspunkt.
Ciao,
Carlo
ÆNDRING af ÅBNINGSTIDERNE på vort lager beliggende Skovlytoften 1, i 2840 Holte:
Søndag den 17. januar: LUKKET
UGE 3 fra Mandag den 18. januar til og med fredag den 22. januar: alle dage 14:00 til 17:00
dog Tirsdag den 19. februar : 13:00 til 16:30
Lørdag den 23. januar: LUKKET
Søndag den 24. juanuar: 13:00 til 15:00: Sidste dag for RYD-OP
< Forrige | Næste > |
---|