01.12.2010 Masser af tid...
Kære Vinvenner

Masser af tid og ingen stress men et tilbud som dette her burde sætte lidt krudt i rumpetten ikke bare til de trofaste og til de stærke i troen, men også til alle de andre vinvenner, der altid og kun venter på en vinåbenbaring.
Hvorfor skulle I droppe alt det I har ved hånden og skynde jer at bestille mindst én kasse nu, omgående, lige med det samme, Mette Vuns, jetzt und automatisch?
Fordi vinen er et SCOOP !
Jeg skulle bruge tohundredeogfyrre flasker af Ioppas søde dessertvin “Stransí” og Giorgio Ioppa spurgte, om han skulle føje andre vine til for at optimisere transporten, da de halve flasker af den søde vespolina dessertvin Stransí knap fyldte en halv palle. “Nej, tak, medmindre det er noget, som jeg ikke kan sige nej til.”
Jeg nåede at sige “nej tak” en tre fire gange, før Giorgio Ioppa sagde: “Hvis du siger ja tak til det tilbud jeg giver dig nu, bør du vide, at det gælder kun 1056 flasker og kun i år.” Da jeg hørte navnet på vinen, skyndte jeg mig at sige “Ja, tak”. Og regner også med at I vil gøre det samme. Som sagt er der masser af tid til Jul, men der er kun 1.056 flasker til den pris.
Den 25. august, da vi præsenterede vinen, var prisen 175,- kr. ved køb af én flaske og 160,- ved køb af 12. Og vinen fik meget pæne ord med på vejen af alle deltagerne i smagningen. Topårgangen 2004 fornægter sig ikke.
I dag og så længe de 1.056 flaske rækker er prisen: 95,- kr.!! flasken.
Ettusindeogfemtiseks flasker lyder af meget, men det er kun ottiotte
karton god, holdbar, fin, elegant, traditionelt fremstillet rødvin. Ghemme er en af de sidste DOCG, som kan købes til en fornuftig penge og nogle flasker af årgang 2004 burde ikke mangle i samlingen af alle dem, der sværger til nebbiolo-vine. Ghemme fremstilles nemlig for 85% af nebbiolo og for 15% af den lokale drue vespolina. Vinen er traditionelt lagret: to år på fad og senere på flaske.
Lad mig svare med det samme til spørgsmålet, før I stiller det: “Nej, den er ikke velegnet til traditionel dansk julemad.” Men gerne til alt det andet, med en forkærlighed for rødt kød, hårvildt, vellagrede oste. Servér den til alt det, I ville servere en god Barolo til, eller en fin Bourgogne for den sags skyld.
Af Barolo har Ghemme den “seriøse” stil og holdbarheden: vær venligst opmærksom på at denne 2004 har foran sig et godt liv, der snildt kan begynde at se sit slut omkring år 2020. Af Bourgone har Ghemme, udover den dybe granatrøde farve, hele paletten af finessen, charmen og især, drikbarheden. Skal I nyde den nu, så træk den op et par timer i forvejen og nyd!
For at bestille send blot en svarmail til
Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen.
med teksten “TID” i Emne/Subject. Prisen er 95,- kr. Ved køb fra 1 til 12 flasker er fragten 125,- kr.
Som billedet diskret antyder, er Ghemme 2004 oplagt som gave: én flaske i den grønne karton med italiensk tricolore silkesløjfe koster 100,- kr. lige ud.
Ciao,
Carlo
Husk venligst at I - efter at have modtaget fakturaen herfra - også kan betale direkte med dankort ved at bruge betalingsformularen oppe til højre...
ÅBNINGSTIDERNE på vort lager beliggende Skovlytoften 1, i 2840 Holte:
OBS!!! Onsdag den 01. december: 14:00 til 16:30 OBS!!!
Torsdag den 2. december: 14:00 til 17:00
Fredag den 3. december: 14:00 til 17:00
Lørdag den 4. december: LUKKET
Søndag den 5. december: 13:00 til 15:00
Mandag den 6. december : LUKKET
Tirsdag den 7. december : 14:00 til 17:00
OBS!!!Onsdag den 8. december: 14:00 til 16:30 OBS!!!
Torsdag den 9. december: 14:00 til 17:00
Fredag den 10. decmber : 14:00 til 17:00
Lørdag den 11. december : LUKKET
Søndag den 12. december: 13:00 til 15:00