Fik i læst den seneste mail ? Mange af jer har gjort det og “ladet sig lokke” til at prøve Poggio Forte. En vinven, der har boet i Firenze og har meget forstand på toskanske vin, skrev:
“Ciao Carlo Sono d’accordo con te – Poggio Forte e´ un’ottimo vino da bere tutti i giorni (o come dicono qui: hverdagsvin): sapore semplice e onesto. Anch’io trovo che 12 gradi sono piu´ che sufficienti!”
Som på dansk betyder, ordret oversat “Hej Carlo, Jeg er enig med dig – Poggio Forte er en glimrende vin man kan drikke hver dag ( (eller som man siger her: hverdagsvin): enkel og ærlig smag. Jeg også synes, at 12% er mere end rigelig.”
Her kan I se Poggio Forte i al sin harmoniske enkelhed: det er den første fra venstre.
POGGIO FORTE 2010 Toscana IgT koster 45,- kr.
For at bestille en kasse med tolv flasker send blot en
Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen.
med teksten “FORTE” i Emne/Subject. Pris: 540,- (12 x 45,-) Fragt: 125,- kr.
ENGROS: ved køb af minimum 120 ens flasker er prisen 29,60 ex. moms/37,- inkl. moms. Afhentet.I kan læse lidt mere om den her:
http://www.carlomerolli.dk/index.php/alle-ugemails/2012/870-20062012-equilibrio-toscano
For os “happy band of few”, der holder af Lambrusco, er Grasparossa DOC fra La Battagliola et af højdepunkterne af den rødboblende familie. Bestil den på webshoppen ved brug af nedenstående link og nyd godt af 5% rabat og gratis fragt ved køb af mindst tolv flasker.
![]() |
Denne årgang 2011 er mindst lige så god som den 2010 som vinbloggeren “Piu Rosso” havde godt beskrevet: http://piu-rosso.blogspot.dk/search?q=battagliola
< Forrige | Næste > |
---|