![]() |
"Vi har brug for et eller andet, så at tropperne kan se hvor vi er, hvem vi er." Efter et par timer kom en løjtnant, der kunne både skrive og tegne og viste kongen sin skitse: et rødt tøjstykke med et hvidt kors i midten. "Den har jeg tegnet: kan det gå ?" Valdemar kiggede på tegningen og var tilfreds. Peter,det var løjtnantens navn, blev glad og regnede med en belønning, måske ligefrem en forfremmelse. "Vi beklager" sagde kongen mens han befalede løjtnanten evig tavshed "vi kan ikke sige at vi selv har tegnet det. Soldaterne har brug for noget stærk tegn: vi siger, at det er faldet fra himlen." Sådan gik det faktisk Danmarks historie første designer. For præcist 800 år siden og en dag.
Alle taler om dannebroget og fejrer det: fint nok, men hvad med den ydmydige flagstang, uden hvilken..... Jeg prøvede at råde bod på uretfærdigheden, for nogle år siden:
Den danske flagstang
Jeg er
den danske flagstang
solbidt
vejrbidt
jeg er den danske flagstang
regnpisket
frostbidt
står jeg.
Jeg står
i enhver have
og fortæller,
at dette
er danskernes land.
Jeg står
vinteren vagt
når bøgen har mistet sit løv
står jeg
når Sankt Hans har mistet sin krans
jeg står
og svajende minder
om sommerens
svundne dans.
Jeg står
med den hvideste pryd
jeg står med den rødeste pryd
jeg står til fest
jeg står halvmast
jeg skriger af glæde i modvinden
jeg er den danske flagstang
jeg står vagt om dine dage
jeg fortæller om livet
i danskernes land.
Denne mail kommer lidt senere end sædvanlig fordi der arbejdes på fuldt tryk på smagningen senere idag. Og hvilken smagning!
Distant Friends og alle jer andre, der ikke er med i morgen, kan bruge lidt tid på at kigge på de vine, der vil blive skænket. Længsel og mundsavl tilladt. Når I er færdig med at studere listen, kan I rolig bestille fra webshopsiden: der er lækkerier for alle pengepunge og alle smag:
Kan I huske jeg talte om de gaver som både Paolo Galli of fru Maura fra Schiavenza ville forære mig for min runde fødselsdag? I forgårs ringede også Andrea Rinaldi. Kan I huske hans Barbera d'Asti "Siula" " den lille patte" fra vinmarken, der gav kun lidt vin ? Vinmarken, den højeste del af den er nu omplantet og med druerne derfra fremstilles en super super Barbera d'Asti, La Bricca, hvis pris bliver også en fødselsdagsgave. Det må være nummer tre i rækken: Le Ragose, Schiavenza, Andrea Rinaldi.
Lige nu starter vi med FØDSELSDAGSGAVERNE: GAVE NR: 1: et must ! den sjældne Riserva fra en top top årgang:
![]() |
< Forrige | Næste > |
---|