![]() |
....nogle af de yngre vinvenner forsøger sig med den urromerske ret "puntarelle", som er en slags asparges-endivie. Som det fremgår af ovenstående billede (©Line Ellen Klebak), kræver grøntsagen en del bearbejdelse og nogen der ......rydder op bagefter. Det oprindelige salathoved skal skæres i tynde strimler og disse skal sættes i køleskabet eller i isvand indtil de "krøller". Først da mister de noget af det bitre og kan tilberedes med sardelfilet, olivenolie og hvidløg.
"Hvis I stiller en ægte romer det bibelske spørgsmål, om han ville bytte sin mor for en tallerken "puntarelle con le alici," vil han naturligvis sige nej. Men ikke uden en tænkepause. Og formodentlig vil han prøve at tilbyde en søster eller en fætter som erstatning." "Puntarelle con le alici" er én af de glorværdige øjeblikke i det romerske køkken. En ret der forener det delikate med det kraftige, det bitre med det sunde, en ret, som bebuder forår og kaster sommerens glans over den ellers tålelige romerske vinter.
Grøntsagen var stort set ukendt herhjemme for en ti år siden: men den kan dyrkes og idag kan den fås eller bestilles hos velassorterede vinhandlere - ehmm det man har i hovedet - jeg mener grønthandlere. Apropos velassorterede vinhandlere: det ligner et udsalg men det er et rent og skært RYD OP: luvning på lagerets hylder. Se her hvad der er kommet ud af gårdsdagens "havearbejde":
![]() |
De gode røde vine fra området syd for Rom ankom midt i december og lige som "druknede" i de mange og "tungere" gode juletilbud (Assieve, Barolo, Celle, Le Sassine m.m.). Start året med noget uprøvet. Jeg gør mit og gentager her det fordelagtige tilbud på en testkasse. I kan bestille den jeg foreslår eller sætte en eller flere sammen efter jeres eget valg. Fri fragt gælder:
Sagen er enkel. Jeg har fået et antal flasker stillet til rådighed. En ret generøs tildeling. Erfaringsmæssigt ved jeg dog, at der altid vil være nogen af jer, der vil skrive for at bestille, når alt er udsolgt eller efter forudbestillingsfristens udløb. Kom derfor ud af januarskjulet, tjek nedenstående link og bestil over evne: I vil kun fortryde, at I ikke fik købt flere:
![]() |
PS: Jeg har ingen god forklaring men opskriften på puntarelle er ikke med i min "Opkog" madfortællinger fra 2009 til 2019. Bogen er nu næsten udsolgt her fra "forlaget" - kun to eksemplarer tilbage - men puntarelle kommer sikkert med i den nye udgave, (hvis/når der bliver en ny udgave.)
< Forrige | Næste > |
---|