![]() |
Denne "søndagsmail" kommer allerede idag, fredag, fordi i weekenden har vi travlt med Vinlandskampen Sydafrika-Italien (*).
Til manges.....glæde bliver det også en kort mail med en præsentation af nyanskaffelserne: en alt for sjælden gæst i Danmark: Grignolino, en Frappato fra Sicilien og Franco Mondos Barbera d'Asti:
For at fejre afslutningen af "den hvide måned" (som har ikke været så hvid endda, tak for det) holder jeg eksceptionelt åbent på lageret lørdag den 1. fra 11:00 til 15:00). Fra mandag den 3. februar går priserne tilbage til deres...... sædvanlige humane niveau:
At 2016 Barolo fra Schiavenza sælges til en pris, der tit er det halve af de kurante priser på Barolo fra sammenlignelige gode producenter, skyldes kun to ting:
1) familien Schiavenza's traditionelle prispolitik
2) jeres forudbestillinger.
Hvad integritet, finesse, smag og især holdbarhed angår, er Schiavenza Barolo "second to none". Ingen nævnt ingen glemt:
![]() |
Samme skråsikkerhed kunne jeg bruge for de gode pinot nero fra Podere Fortuna, men lad det hvile for nu. Bortset fra Assieve 2016 er mængderne, der er til salg, ikke så store og de fleste af jer, der kender vinenes kvalitet, har allerede bestilt. Skulle jeg anbefale blot én blandt de mange, der skal udfases, så ville valget falde på MCDLXV, selezione 1465:
![]() |
I dag er det også sidste dag for bestilling af "billetten":
< Forrige | Næste > |
---|