![]() |
Har du noget 2010?” spurgte jeg Paolo Galli fra Le Ragose. ”Ja, men vi kører stadigvæk med 2008 og 2009, de samme årgange Amarone Classico som du tidligere har købt. Hvorfor spørger du om 2010?” Andre ville have svaret ”Ja tak, hvor mange flasker vil du have?” men Paolo er en fornuftig mand og kan lide at se en mening bag tingene.
”Det er fordi jeg er ved at samle mig en række af vine fra denne gyldne årgang. Der er flere blandt mine kunder, der sætter pris på vine, der kan drikkes både nu og gemmes. Nogle samler på de bedste årgange og andre igen køber for at handle det videre senere. Hvis du giver mig en god pris, laver jeg en forudbestilling og ser hvad der sker. Og jeg skal nok købe også lidt af dine 2008 og 2009.”
Som sagt så gjort. Tilbuddet ser I længere nede i mailen. Jeg har gjort mig den ulejlighed at se, hvad Amarone fra 2010 koster i Danmark, på nettet i hvert fald. Ikke fordi det har nogen indflydelse på min prissætning men mest for at give en orientering til de nye vinvenner og dem, der ikke er særlig bevandret i Amarone. Priserne går fra 295,- kr. til 610,-. Hvad Amarone angår, har få producenter en historie, der går så langt tilbage som Le Ragose. I vinkatalogerne fra ultimo 70’erne (Veronelli 1976) er der ganske få navne: Speri, Bertani, Quintarelli, Tedeschi, Ca del Monte, Masi, Cantina Sociale i Negrar og netop Le Ragose. Allerede ancienniteten burde placere Le Ragose i det højere prisniveau, men som jeg skrev før, er Paolo Galli og hans forældre før ham, en fornuftig mand. Han og hans bror Marco har valgt at holde en prismæssigt moderat profil og de er meget glade for at deres yngre Amarone og Ripasso hører til de mest solgte i Danmark. Det er sket og det bliver ved med at ske via det store og uvurderlige salgsarbejde, som i sin tid GOBI og i dag Meny og andre supermarkeder har gjort for Huset. Jeg ved at blandt vore vinvenner er der mange, der hvert år sikrer sig et par kasser af den senest frigivne Amarone, der bliver sat i promotion den sidste søndag før Jul.
En passant: hvis I kender nogle vinsbobbere, der rynker på næsen, fordi Le Ragose bliver solgt i supermarkeder, kan I roligt hilse fra mig og sige, at de skal prøve og smage bare én flaske. Så skal de nok skifte mening. Og I kan også fortælle, at der er 300 gårde, der sælger Amarone og Ripasso. Af disse producerer kun 5 vin med druer fra egne vinmarker. Le Ragose er en af de 5, der hverken køber eller sælger druer. Hvad betyder det? Det betyder, at hele produktionen er af en så høj og konstant kvalitet, at alt bliver solgt. Data er fra 2018 men situationen har ikke ændret sig nævneværdigt siden da.
Gode Amarone, gode vine, holdbare vine. Derfor satser jeg på Le Ragoses ældre årgange og vinvennerne har vist at være glade for det. Endnu gladere vil de blive for denne 2010 Amarone Classico: både smagen OG prisen. En årgang Amarone jeg anbefaler til alle, selv til de vinvenner der ikke bryder sig om Amarone: læg en sixpack i kælderen og gør jeres gæster glade. Hvis I ikke kan li’ Amarone, never mind: 2010 er et rent investeringsobjekt. I har frem til søndag den 23. august for at forudbestille. Som sædvanlig er der ikke nogen minimumstvang, alle skal kunne nyde denne pragfulde vin:
![]() |
Der er vin nok på lager og i mit almindelige sortiment til at blive tørstig af, så I skal ikke tro, at det hele er solgt på forudbestilling. Men det er en kendsgerning, at flere og flere af jer sætter pris på denne salgsmåde. Det gør producenten og jeg også. I øjeblikket er der to forudbestillinger, der gør sig bemærket for det superfine forhold mellem pris og kvalitet: den ene er Barolo TRIS fra Tenuta Cucco. Den anden er den rene åbenbaring af en vin: den røde Tiracollo fra Gardasøen. Jeg har samlet alle de tre forudbestillinger her, så I kan…”ruinere” jer på den gode måde:
![]() |
Rosen er tildelt 2018 Cabernet Franc 2018 af vor gode vinven T.N.S: ”Il Sette smager virkelig godt! Har igennem nogle år studeret rene cabernet franc vine fra Loire området da jeg er stor fan af god CF. De gode (og dyre) af slagsen kan være en spændende og anderledes udfordrende oplevelse. Il Sette har god typicitet, ganske saftig med god balance imellem syre og frugt men er samtidig ikke så tør eller ‘grøn’ som de kan have en tendens til. Virkeligt godt glas vin og især til prisen !! God weekend,Thomas”
< Forrige | Næste > |
---|